Jak odkryć w historiach biblijnych swoją historię? Webinarium
18 października 2023

Katechetów uczących we wszystkich typach placówek oświatowych, nauczycieli i wychowawców zapraszamy na webinarium Jak odkryć w historiach biblijnych swoją historię? Pomysł Ojców Kościoła na katechezę biblijną, które odbędzie się w poniedziałek, 13 listopada 2023 r. w godz. 18.00-19.30 na platformie online, a poprowadzi je dr Zbigniew Barciński, pedagog i teolog, autor programów szkoleń warsztatowych i publikacji metodycznych.

Koszt 30 zł, płatne przelewem na konto:

Diecezja Kaliska

Bank PKO BP 30 1020 2212 0000 5102 0441 2458

z dopiskiem webinarium listopad.

Zapisy poprzez formularz Google do 10 listopada 2023 r. https://forms.gle/UUj8g4jGC1VLAn5H8

Opis webinarium

cel: rozwijanie umiejętności prowadzenia katechezy inspirowanej pomysłem Ojców Kościoła na osobiste odczytywanie historii biblijnych.

charakterystyka: Ojcowie Kościoła katechezę opierali na Biblii. Jednym z jej głównych wątków było pokazywanie analogii między historiami życia ludzi Biblii a historiami życia uczestników ich katechez. Ojcowie Kościoła podkreślali, że Bóg, który działał w historii postaci biblijnych może dzisiaj działać w podobny sposób w naszej historii życia. Wskazywali, że to, co Bóg uczynił kiedyś dla tamtych ludzi może także uczynić dzisiaj dla nas. Szczególnie odnosili tę myśl do sakramentów – działanie Boga w sakramentach rozumieli jako kontynuację historii zbawienia, a nasze uczestnictwo w sakramentach jako osobiste wejście w tę historię. Warto ten pomysł Ojców Kościoła na katechezę bliżej poznać i szukać możliwości rozwijania go w pracy z dziećmi i młodzieżą.

Szkolenie ma dwie części. W pierwszej przedstawiony jest idea tego typu katechezy Kościoła pierwszych wieków wraz z przykładami, w drugiej: propozycje praktyczne, jak dzisiaj można ten pomysł wykorzystać w połączeniu z metodami aktywizującymi.

adresat: katecheci wszystkich poziomów nauczania

forma szkolenia: szkolenie internetowe w czasie rzeczywistym na platformie zoom, ma formę wykładu z wykorzystaniem slajdów połączonego z dyskusjami uczestników; czas trwania szkolenia: 2 godziny dydaktyczne.

Z Chrystusowym pozdrowieniem

ks. dr Jarosław Powąska